Diabetes kan betyde krise

04. marts 2010

Medlemsbladet diabetes har i marts fokus på dét at leve med diabetes. Her får du de direkte links til nogle af historierne i det digitale magasin.

Psykologen hjælper på nettet

Mange, der får konstateret diabetes, havner i en regulær identitetskrise og har brug for psykologhjælp. Diabetesforeningen tilbyder som noget helt unikt psykologrådgivning på nettet. De første år med chat-rådgivningen viser, at der især chattes med psykologen om angst for følgesygdomme og lave blodsukre, stress og arbejdsliv, spiseforstyrrelser samt dårlige oplevelser med sundhedsvæsenet.

1, 2, 3 børn med diabetes

Hanne Kastbjerg og hendes mand Henrik har tre børn med type 1-diabetes. Ingen af de voksne i familien har sygdommen. ”Hver gang et af vores børn har fået diabetes, er jeg selv kommet i krise”, fortæller Hanne, der i dag bruger sin erfaring som rådgiver i Diabetesforeningen.


Transplantation kurerede Marie

Et liv uden insulin er en illusion for type 1-diabetikere – men ikke for Marie Clausen fra Vallensbæk. Hun er formentlig den eneste dansker, der kan sige, at hun er blevet kureret for sin type 1-diabetes, efter hun for mere end 17 år siden fik transplanteret en ny bugspytkirtel, der stadig virker. Transplantationerne ophørte dog ligeså stille herhjemme i midten af 1990’erne.

 

Giv et bidrag og støt diabetessagen.

Vælg et bidrag (DKK):

  • Diabetesforeningen
  • Rytterkasernen 1, 5000 Odense C
  • Skindergade 38,1, 1159 København K
  • Tlf: 6612 9006
  • Fax: 6591 4908