Førstehjælp ved insulinchok

Denne side er kun for personer med type 2-diabetes, der er i insulinbehandling. Det er meget sjældent, at en person med type 2-diabetes oplever insulinchok, og mange vil derfor aldrig stifte bekendtskab med dette. 

For lavt blodsukker kan føre til insulinchok, hvor diabetikeren kan blive bevidstløs og få kortvarige krampetilfælde.

Alvorligt lavt blodsukker = insulinchok

Er diabetikeren bevidstløs skal du:

  • ringe 112
  • sprøjte glukagon ind i en muskel (kun hvis du er instrueret i at give denne injektion)

Mild og moderat lavt blodsukker = hhv. insulinføling og insulintilfælde

Er diabetikeren vågen/halvvågen og kan synke, skal du:

  • give en ¼ l frugtjuice eller sukkersødet saft

eller

  • give 20-25 g druesukker, honning eller hvidt sukker

Efter 10-15 minutter skal du kontrollere blodsukkeret. Hvis blodsukkeret ikke er steget, skal du gentage det ovenstående. Har diabetikeren det bedre efter 10-15 minutter, kan du give en skive rugbrød.

Til diabetikeren - informer dine nærmeste

Du kan sende denne side med førstehjælp ved insulinchok til dine pårørende. Klik på den røde firkant i øverste højre hjørne af denne side og vælg, hvordan du vil sende informationen videre: Send siden via mail, via Facebook, Twitter eller LinkedIn.

Du kan også printe siden ud, laminere den og aflevere den til relevante personer omkring dig.

Senest opdateret:
02-03-2017
Sideansvarlig
Anne-Marie Karin Wegener Konstitueret afdelingschef for F&V, cand.scient. i biokemi, ph.d.